Evcil hayvan sahibi olmanın sağlığa faydaları

Bir evcil hayvan eğlenceli olabilir ve hepimiz bunun farkındayız. Peki evcil hayvan sahibi olmanın fiziksel ve psikolojik faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru! Bu sabah tartışacağımız şey tam olarak bu. Bir evcil hayvanınızın olması, çeşitli nedenlerle mükemmel bir şeydir. Evcil hayvanlar, sahiplerine arkadaşlık sağlamanın yanı sıra ailenizin bir üyesi olabilir. Bu nedenle, neden evcil hayvan beslemeniz gerekiyor?

Stresi Azalt

Özellikle köpekler, insanlara yüksek stres seviyelerini yönetmede yardımcı olmak için sıklıkla kullanılır. TSSB’si olan kişiler, stresli tıp öğrencileri ve endişeli çocuklar, evcil hayvanları olduğunda daha az stresli insanlara ilişkin bir avuç örnek içerir. 2012 yılında, onları işe götüren köpekleri olan kişilerin gün boyunca daha az stres yaşadıklarını gösteren bir araştırma yapıldı. Bunu evde evcil hayvanı olan ve hatta hiç evcil hayvanı olmayan insanlarla kıyaslayanlar.

Fiziksel Egzersizi Teşvik Eder

Koşmak, yürümek, hatta frizbi atmak olabilir; Ancak köpekler, sahiplerini yürüyüşe çıkmaya ve hareket etmeye teşvik etmenin mükemmel bir yoludur. Açık hava etkinlikleri ve egzersiz, sağlığınızı iyileştirebilir ve stresi azaltabilir. Ek olarak, D vitamini seviyelerini arttırır.

Kalp Sağlığını Artırın

Evcil hayvanlar gerçekten de sahibinin kalp sağlığını iyileştirebilir. Artan fiziksel aktivitelerin sonucu olabilir. Ek olarak, bir evcil hayvana sahip olmak aşırı kilolu olma riskini azaltabilir ve kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürebilir. Bunların hepsi kalbi olumlu etkiler.

Alerjileri Alın

İnanılmaz bir şekilde, evcil hayvanlar alerjik reaksiyonlara karşı koruma görevi görebilir. Evcil hayvanlarla geçen bir çocukluğun bağışıklığı artırabileceği ve evcil hayvan alerjenlerine ve bakterilere karşı bağışıklık oluşturmaya yardımcı olabileceği öne sürülmüştür.

Sosyal Etkileşimi Teşvik Edin

Sosyal olarak bağlı olmak, uzun vadeli sağlığı sağlamak için hayati önem taşır. Çoğu zaman insanlar ilişkileri sürdürmekte ve yenilerini kurmakta zorlanırlar. Evcil hayvanlar, yeni bağlantılar kurmanın mükemmel bir yoludur.

Duygusal sağlığınızı iyileştirin

Birisi duygusal olarak sağlıklıysa, güçlüdür, kendine güvenir ve sağlıklı, güçlü ilişkiler kurabilir. Bir araştırma, evcil hayvan sahiplerinin bu özelliklerden birkaçına sahip olduğunu buldu. Evcil hayvan sahipleri olmayanlara kıyasla, evcil hayvan sahipleri daha kendinden emin ve dışa dönük kişiliklerdi. Daha az yalnızdılar ve günlük zorluklardan daha az korktular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.